پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان

فارس

اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان فارس از 21 شهریورماه 1396 آغاز شده و کارگاه آموزشی پروژه با ظرفیت 50 فراجو در محل اداره کل پست استان فعال است. هم‌چنین، افزون بر دفتر مدیریت پروژه، دفتر هماهنگی پروژه، راهبری پروژه سیماک در سطح استان را بر عهده دارد. اقدامات انجام شده تا پایان دی‌ماه 1396 عبارت است از 1- گردآوری اطلاعات‌پایه 142 دهیاری، 3 بخشداری، شهرداری داریون و اطلاعات‌پایه نظام‌مهندسی شهرستان شیراز و درج آن‌ها در سامانه سیماک؛ 2- تهیه نقشه محدوده دهیاری‌های شهرستان شیراز و بارگذاری آن‌ها در سامانه؛ 3- گردآوری اطلاعات‌پایه 119 دهیاری و 4 بخشداری شهرستان مرودشت درج آن‌ها در سامانه؛ 4- دریافت نقشه محدوده دهیاری و بخشداری‌های سراسر استان و تدقیق و بارگذاری بخشی از آن‌ها در سامانه.

 

ادامه بستن
سازمان های بهره بردار در استان فارس
استان فارس در یک نگاه

 

استان فارس با مساحت 122608 کیلومترمربع، چهارمین استان بزرگ کشور است و 43/7 درصد از مساحت ایران را به خود اختصاص داده است. مرکز این استان فارس، شهر شیراز است. بر پایه تقسیمات کشوری در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۰، استان فارس به ۲۹ شهرستان، ۱۰۰ شهر، ۸۳ بخش و ۲۰۴ دهستان تقسیم‌ شده است.

 

  جغرافیای طبیعی 

 استان فارس، تحت تأثیر ویژگی‌های توپوگرافی  دارای سه ناحیه آب و هوایی کوهستانی، معتدل و گرم است. میزان بارندگی سالانه در این نواحی از حدود 400 تا 600 میلی‌متر در ناحیه کوهستانی و  100 تا 200 میلی‌متر در ناحیه گرم  گزارش‌ شده است. 75 درصد منابع آب استان به صورت زیرزمینی و 25 درصد به صورت آب‌های سطحی است. مجموعاً بیش از 95 درصد این منابع در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

 پوشش گیاهی استان را درختان جنگلی و گیاهان دارویی و صنعتی تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین گونه‌های درختی این استان عبارت‌اند از: بادام‌کوهی، بنه و بلوط و برخی از گیاهان دارویی و صنعتی که شیرین‌بیان، گل‌گاوزبان، کتیرا، آنغوزه و گَوَن. پوشش جنگلی استان فارس 2.2 میلیون هکتار برآورد می‌شود که کمی بیش از 9 درصد مساحت استان را فراگرفته است.

 تنوع گونه‌های گیاهی، استان فارس را به زیستگاهی متنوع و منحصربه‌فرد برای انواع مختلف جانوران تبدیل کرده است؛ به‌طوری که تعداد زیادی از مناطق حفاظت‌شده ایران از جمله منطقه‌ ارژن، هرمود، میان‌جنگل و پارک ملی بمو را در خود جای داده است. در این مناطق دارای ۱۱۲ گونه جانوری، ۶۹ گونه پرنده، ۲۱ گونه پستاندار، ۱۹ گونه خزنده و ۳ گونه دوزیست زندگی می‌کنند. همچنین 12 تالاب و دریاچه در جای‌جای فارس وجود دارد که از تنوع زیستی چشمگیری برخوردارند.

 

 جغرافیایی انسانی

 بر اساس نتایج آخرین سرشماری عمومی نفوس و مســکن مرکز آمار ایران در آبان ماه 1390، جمعیت اســتان فارس 4 میلیون و 596 هزار نفر، معادل بیش از 6 درصد جمعیت کشور است. 4/50 درصد از این جمعیت را مردان و 6/49 درصد را زنان تشکیل می‌دهند. همچنین 68 درصد جمعیت در نقاط شهری و 32 درصد در نقاط روســتایی (با احتساب ایلات) سکونت دارند.

 در استان فارس اقوام مختلفی ازجمله فارس، لر، ترک قشقایی، تاجیک، عرب خمسه، کرد و لک زندگی می‌کنند. یکی از مناطق مهم عشایری و کوچ‌نشینی ایران، استان فارس هست که با جمعیت 138 هزار نفر، حدود ۳۲ درصد جمعیت کوچ‌نشین کشور و ۳ درصد جمعیت استان را شامل می‌شود.

 بیشتر مردم استان به زبان فارسی سخن می‌گویند. زبان ترکی نیز در میان عشایر قشقایی و زبان عربی در میان عشایر عرب رواج دارد. اقلیت‌های دینی استان شامل کلیمیان، مسیحیان و زرتشتیان است.

 بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390، استان فارس در رده استان‌های مهاجر فرست کشور جای می‌گیرد.

 

  وضعیت اقتصادی

 اقتصاد استان فارس بر پایه کشاورزی و دامداری، فعالیت  شهرک‌های صنعتی، پالایشگاه‌ها، صنایع پتروشیمی و نیروگاه‌های مختلف استوار است. بخش کشاورزی  سهم عمده‌ای از تولیدات استان را به خود اختصاص می‌دهد؛ چندان که فارس از نظر تولید انواع غلات و مرکبات رتبه اول تا سوم کشور را به خود اختصاص داده‌ است و نقش بزرگی در اشتغال دارد. در حوزه محصولات دامی نیز استان فارس در سال ۱۳۹۲ مقام نخست تولید گوشت قرمز، رتبه چهارم تولید شیر، رتبه سوم تولید مرغ، رتبه پنجم تولید تخم‌مرغ و رتبه چهارم تولید عسل در کشور را داراست.

صنایع استان فارس به طور عمده عبارت‌اند از خودروسازی، پتروشیمی، مخابرات، غذاهای فرآوری شده، لبنیات، داروسازی، سیمان، پارچه‌بافی، تولید شکر و قند، نوشیدنی‌های غیرالکلی، صنایع گوشتی، پالایشگاه، صنایع پتروشیمی، لاستیک‌سازی و صنایع الکترونیک.

 هم‌اکنون ۳۳۲ معدن با ذخیره‌ای معادل ۱۰۴۵ میلیون تن فعال هستند سالانه بیش از ۲۳ میلیون تن مواد معدنی از آن‌ها استخراج می‌شود.

 درصد اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی استان فارس در سال 1392 به ترتیب 8/19، 1/32، 2/48 درصد و نرخ بیکاری 13،3 درصد بوده است.

 

 

 

ادامه بستن