پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان

خراسان رضوی

اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان خراسان رضوی از 29 مهرماه 1396 آغاز شده و کارگاه آموزشی پروژه در حال آماده‌سازی است. هم‌چنین، افزون بر دفترمدیریت پروژه، دفتر هماهنگی پروژه، پیشبرد پروژه سیماک در سطح استان را برعهده دارد. اقدامات انجام شده تا پایان دی‌ماه 1396 عبارت است از 1- گردآوری اطلاعات پایه دهیاری‌ها و بخشداری‌ها و نظام‌مهندسی شهرستان مشهد و درج آن‌ها در سامانه سیماک؛ 2- تهیه نقشه محدوده دهیاری‌های شهرستان مشهد.

ادامه بستن
سازمان های بهره بردار در استان خراسان رضوی
استان خراسان رضوی در یک نگاه

استان خراسان رضوی با مساحت ۱۱۷۷۶۹ کیلومترمربع، 7 درصد مساحت ایران را دربرگرفته و پنجمین استان بزرگ کشور است. این استان با کشورهای ترکمنستان و افغانستان مرز مشترک دارد. خراسان رضوی به مرکزیت شهر مشهد، متشکل از ۲۸ شهرستان، ۷۰ بخش، ۷۲ شهر و ۱۶۴ دهستان است.

 

 جغرافیای طبیعی

استان خراسان رضوی به سبب وسعت زیاد ازنظر شرایط طبیعی دارای تنوع قابل توجه است و از نظر اقلیمی آب‌وهوای سرد کوهستانی و نیمه صحرایی سرد؛ معتدل کوهستانی؛ نیمه صحرایی ملایم؛ و گرم صحرایی را شامل می‌شود. بلندترین نقطه استان قله بینالود با ۳۶۱۵ بلندا و پست‌ترین نقطه استان دشت سرخس با ارتفاع ۲۹۹ متر از سطح دریاست.

منابع آب استان به دو بخش منابع آب زیرزمینی و سطحی تقسیم می‌شود. منابع آب‌های سطحی استان شامل 32 رودخانه دائمی و فصلی، از جمله 10 رودخانه مرزی است. این استان دارای بارندگی و رطوبت متوسط  است؛ به گونه‌ای که شهرستان قوچان با 296 میلی‌متر بارندگی و گناباد با 71 میلی‌متر بارندگی، به ترتیب بیشترین و کم‌ترین بارندگی سالیانه را به خود اختصاص داده‌اند.

خراسان رضوی ازلحاظ تقسیمات رویشی گیاهی جزء ناحیهٔ ایران تورانی قرار می‌گیرد. مساحت کل جنگل‌های استان در سال ۱۳۹۵  نزدیک به 58 کیلومترمربع بوده شامل جنگل‌های نیمه‌خشک تا نیمه مرطوب و جنگل‌های خشک و بیابانی است.

از مجموع 8 هزار گونه گیاهی در کشور 2 هزار گونه در استان خراسان رضوی پراکنده هستند. همچنین 200 گونه گیاه دارویی و صنعتی در استان وجود دارد.

 

 جغرافیایی انسانی

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت استان خراسان رضوی نزدیک به 6 میلیون نفر است که از این نظر دومین استان پرجمعیت کشور به حساب می‌آید و 8 درصد جمعیت ایران را در خود جای داده است. از این تعداد 50.04 درصد مرد و 49.96 درصد زن هستند. همچنین 71،9 درصد در شهرها و 28،1 درصد در روستاها زندگی می‌کنند. عشایر کوچ رو نیز با جمعیت 35 هزار نفره در ر 13 شهرستان استان حضور دارند.

ترکیب جمعیتی خراسان رضوی متشکل از اقوام و طوایف گوناگون  ترکمن، کرمانج، تات، فارس، بلوچ و زابلی است. همچنین شمار زیادی از اتباع کشورهای افغانستان و عراق در این استان ساکن شده‌اند.

اکثریت مردم خراسان رضوی مسلمان و شیعه هستند اما شماری از بلوچ‌ها و کردهای استان، اهل سنت هستند. زرتشتیان نیز درصد بسیار کمی از جمعیت این استان را تشکیل می‌دهند.

بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390، در دوره‌ای زمانی 90 – 1385، درمجموع تعداد 110366 نفـر از سـایر استان‌های کشور به استان خراسان رضوی مهاجرت کرده‌اند و تعداد 116101 نفر نیز از این استان به سایر استان‌ها مهاجرت کرده‌اند. مشهد و سبزوار مهاجرپذیرترین شهرهای استان و قوچان مهاجرفرست ترین آن‌هاست.

 

 وضعیت  اقتصادی

 سهم اشتغال در بخش‌های کشاورزی، صنعتی و خدماتی استان رضوی در سال 1390 به ترتیب 24.7؛ 29.9؛ 45.3 بوده است.

بخش کشاورزی در سال زراعی 92-93 با بیش از 955 هزار هکتار سطح زیر کشت و 4.14 میلیون واحد دامی و تولید 536.5 میلیون تن انواع محصـولات زراعـی، باغی و دامی جایگاه تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد استان و اقتصاد ملی و داشته و سهم مهمی از اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش کشـاورزی خراسان رضوی در تولید بسیاری از محصولات مهم رتبه‌های اول تا سوم کشور را داراست.

صنایع استان شامل صنایع غذایی، نساجی، پوشاک، دباغی و چرم، کاغذسازی، چاپ و انتشار، فراورده‌های نفتی، شیمیایی لاستیک و پلاستیک، مواد کانی، بازیافت، مبلمان و صنایع چوبی، ابزار پزشکی، ریخته‌گری، صنایع فلزی، ماشین‌سازی، ساخت لوازم دفتری، صنایع برق و الکترونیک و تجهیزات ارتباطی است. شهر مشهد با 1586 واحد تولیدی بزرگ، مقام اول استان را در اختیار دارد و پس از آن به ترتیب شهرهای نیشابور، سبزوار، گناباد، تربت‌جام، قوچان و تربت‌حیدریه قرار گرفته‌اند.

در بخش معدنی، منابع عظیم نفت و گاز شمال استان از ذخایر فراوانى برخوردار هستند. سایر معادن استان نیز عبارت‌اند از معادن زغال‌سنگ، مس، روى، آهن، منگنز، خاک نسوز، منیزیت، گل‌سفید، انواع سنگ‏هاى ساختمانى، سنگ‌آهن و گچ.

در حدود سال 1390 نرخ بیکاری در خراسان رضوی، اندکی بیش از 9 درصد بوده است. همچنین تا سال 1393 سرانه محصول ناخالص داخلی استان، بدون احتساب درآمد نفت حدود 80 درصد متوسط کشوری بوده است.

 

ادامه بستن